Africa - Nations Championship:: qualification: 2nd round

18:30  Guinea Senegal

Asia - AFC Cup:: play-off

FP  FC Istiklol 4 - 0 Ceres-La Salle FC

Asia - Champions League:: play-off

FP  Shanghai SIPG FC 4 - 0 Guangzhou Evergrande
FP  Persepolis 2 - 2 Al Ahli

Asia - Southeast Asian Games:: group B

FP  Philippines U23 0 - 2 Thailand U23
FP  Cambodia U23 0 - 1 Timor-Leste U23
FP  Vietnam U23 0 - 0 Indonesia U23

Brasile - Serie A

FP  Fluminense 2 - 1 Atletico MG

Champions League - Qualificazioni

FP  FC Astana 4 - 3 Celtic
20:45  Maribor Hapoel Beer Sheva
20:45  Nice SSC Napoli
20:45  Rijeka Olympiacos
20:45  Sevilla Istanbul Basaksehir

Colombia - Primera A:: clausura

FP  La Equidad 1 - 0 Atletico Huila
FP  Tolima 2 - 0 Cortulua

repubblica-ceca - 2nd league

FP  Opava 2 - 1 FK MAS Taborsko

Inghilterra - EFL Cup

3'  Crystal Palace 0 - 0 Ipswich Town
20:45  Accrington Stanley West Bromwich Albion
20:45  Aston Villa Wigan Athletic
20:45  Birmingham City AFC Bournemouth
20:45  Brighton & Hove Albion Barnet
20:45  Cardiff City Burton Albion
20:45  Carlisle United Sunderland
20:45  Doncaster Rovers Hull City
20:45  Fulham Bristol Rovers
20:45  Grimsby Town Derby County
20:45  Leeds United Newport County
20:45  Middlesbrough Scunthorpe United
20:45  Milton Keynes Dons Swansea City
20:45  Norwich City Charlton Athletic
20:45  Queens Park Rangers Brentford
20:45  Sheffield United Leicester City
20:45  Watford Bristol City
21:00  Bolton Wanderers Sheffield Wednesday
21:00  Reading Millwall

Inghilterra - FA Cup:: qualification

20:45  Belper Town Lincoln United
20:45  Boldmere St. Michaels Wolverhampton Casuals
20:45  Burscough Radcliffe Borough
20:45  Chasetown Worcester City
20:45  City of Liverpool Prescot Cables
20:45  Faversham Town Croydon Athletic
20:45  Glebe Deal Town
20:45  Haverhill Borough Ilford
20:45  Heybridge Swifts Haverhill Rovers
20:45  Horndean Binfield
20:45  Hullbridge Sports St Margaretsbury
20:45  Hythe Town Corinthian-Casuals
20:45  Kempston Rovers Newport Pagnell Town
20:45  Kendal Town Harrogate Railway Athletic
20:45  Market Drayton Town Sporting Khalsa
20:45  Marske United Scarborough Athletic
20:45  Newhaven Lewes
20:45  Peterborough Sports Eynesbury Rovers
20:45  Saffron Walden Town FC Barking
20:45  Shoreham Colliers Wood United
20:45  Sittingbourne Pagham
20:45  Spalding United Wisbech Town
20:45  Totton Fleet Town
20:45  Walton and Hersham Carshalton Athletic
20:45  West Didsbury and Chorlton Northwich 1874
20:45  Whitley Bay Penrith AFC
20:45  Wimborne Town Andover Town

Inghilterra - National League North

20:45  Boston United Spennymoor Town FC

Estonia - Premium liiga

FP  Parnu JK Vaprus 0 - 1 Trans Narva
FP  JK Sillamae Kalev 0 - 9 Levadia Tallinn
Canc.  Paernu Linnameeskond Trans Narva
FP  Tammeka 2 - 1 Tulevik Viljandi
78'  Nomme JK Kalju 0 - 1 Flora Tallinn

Francia - League Cup

FP  Lorient 3 - 2 Lens
33'  GFC Ajaccio 0 - 0 Red Star
33'  Nancy 1 - 1 Orleans
30'  Paris FC 0 - 1 Clermont Foot
33'  Tours 0 - 0 Le Havre
21:00  Valenciennes Reims

Germania - Regionalliga Bayern

75'  Bayern Monaco II 1 - 1 Greuther Fuerth II

Germania - Regionalliga SÃŒdwest

FP  Ulm 0 - 0 Hoffenheim II
75'  Mainz 05 II 0 - 0 Eintracht Stadtallendorf
PT  Wormatia Worms 2 - 1 FCA Walldorf

Indonesia - Liga 1

FP  Persiba Balikpapan 1 - 0 PS TNI

Internazionali - Amichevoli

FP  Mauritius 1 - 1 St. Kitts and Nevis
FP  Malaysia 1 - 2 Syria

Iran - Pro League

FP  Esteghlal 0 - 2 Padideh FC
FP  Saipa 0 - 2 Tractor Sazi Tabriz
FP  Sepahan 0 - 0 Sepidrood Rasht
FP  Sanat Naft Abadan 2 - 2 Zob Ahan

Kenya - Premier League

FP  Ulinzi Stars 1 - 0 Chemelil Sugar

Lituania - A Lyga

Canc.  FK Silas FK Utenis Utena
FP  Stumbras Kaunas 1 - 1 Zalgiris Vilnius
74'  Trakai FK 1 - 0 Atlantas Klaipeda

Morocco - Botola Pro

Postp.  Chabab Rif Al Hoceima Hassania Agadir
Postp.  Difaa El Jadida Chabab Atlas Khenifra
Postp.  FAR Rabat Rapide Club Oued Zem
Postp.  MAT Tetouan Olympic Club de Safi
Postp.  OCK Khouribga Raja Casablanca
Postp.  RSB Berkane Ittihad Tanger
Postp.  Racing de Casablanca KACM
Postp.  Wydad Casablanca FUS Rabat

Olanda - KNVB Beker

18:00  Scheveningen Spijkenisse
20:00  Barendrecht VVOG
20:00  HSC 21 Brein Zwaluwen Vooruit
21:15  Blauw Geel 38 Spakenburg
20:00  Harkemase Boys Sparta Nijkerk

Norvegia - OBOS-ligaen

76'  Kongsvinger 0 - 1 Bodoe/Glimt

Polonia - 1st Liga

75'  Stomil Olsztyn 2 - 0 GKS Tychy 71
20:45  Podbeskidzie Bielsko-Biala Ruch Chorzow

Sudafrica - Premier League

PT  Baroka FC 0 - 1 Orlando Pirates
46'  Chippa United 1 - 0 AmaZulu FC
46'  Mamelodi Sundowns FC 0 - 1 Polokwane City

Turchia - Coppa

FP  Sinopspor 4 - 2 Yeni Amasyaspor
FP  Agri 1970 Spor 2 - 0 62 Pertekspor
DTS  Arsinspor 2 - 2 Yeni Orduspor
FP  Artvin Hopaspor 3 - 1 Ardahanspor
DTS  Igdır Aras Spor 1 - 1 Karsspor
FP  Mardin 47 spor 0 - 2 Bilecik Il Ozel Idaresi
FP  Mus Spor FC 3 - 1 Dersimspor
FP  YÃŒksekova Belediyespor 3 - 0 Tatvan Genclerbirligi
FP  Altınova Belediyespor 4 - 1 Bozuyuk Vitraspor
FP  Bartinspor 2 - 1 Turk Metal Kirikkalespor
DTS  Ergene Velimese 3 - 2 Erok Spor
DTS  Isparta Davrazspor 1 - 1 Bucak B. Oguzhanspor
DTS  Karakopru Belediyesispor 1 - 0 Kilis Belediyespor
DTS  Karaman Belediyespor 0 - 0 Nevsehirspor Genclik
FP  Kırıkkalespor MKE 0 - 3 Yimpas Yozgatspor
FP  Modafenspor 0 - 1 Edirnespor FK
FP  Osmaniyespor 2 - 0 Adiyamanspor 1954
FP  Tavsanli Linyitspor 2 - 1 Kutahyaspor
FP  Turgutluspor 3 - 2 Utas Usakspor
DTS  Yeni Altındag 3 - 2 Cankirispor
DTS  Yesil Kırsehir 0 - 1 Aksaray Belediyespor